Ako vybrať opaľovací krém

Hodláte si užiť leto do sýtosti a váhate, ako vybrať opaľovací krém k moru, alebo na hory? Neviete si rady, aký zvoliť opaľovací krém pre deti a rozmýšľate nad tým, čo je UV faktor, SPF, či fototyp? Nasledujúce riadky vám s výberom opaľovací kozmetiky pomôžu.

 

Horúce dni sú prirodzenou súčasťou leta. Väčšina z nás ho trávia vonku pod holým nebom, kde sme vystavení pôsobeniu slnečného žiarenia. Ale mnoho z nás silu Slnka stále podceňuje. Slnečné lúče pritom dokážu byť poriadne nebezpečné. Kožné problémy, pigmentové škvrny, alebo dokonca slnečné alergie sú často príčinou nedostatočnej ochrany pred slnečným žiarením. Ochranu pred slnkom tak rozhodne nepodceňujte.

Lenže orientovať sa v súčasnej ponuke opaľovacích prípravkov nie je ľahké, a preto sme pre vás vybrali niekoľko dôležitých vlastností, na ktoré si dávať pri výbere opaľovací kozmetiky pozor a poradíme vám, ako vybrať ten najlepší opaľovací prípravok.

1) Opaľovací krém, mlieko, alebo sprej?

 

Najpredávanejšie tekutou ochranou pred slnkom je klasický opaľovací krém. Vedľa neho však existujú aj iné alternatívy, pričom každá z nich sa líšia svojimi vlastnosťami.

Spomínaný krém sa vyznačuje hustejším zložením, lepšie drží na pokožke a zvyčajne sa stretnete s krémami, ktoré sú určené na tvár. Nanášanie síce trvá dlhšie, ale zase máte istotu, že ste na svoju kožu naniesli dostatočné množstvo. Výhoda sprejov je naopak v rýchlosti ich aplikácie. Obľúbenou variantou som potom aj opaľovacie mlieka. Tá sa výborne rozotierajú a aj keď sú tekutejší než krémy, vyznačujú sa väčšou hustotou než spreje.

K dostaniu je aj niekoľko variantov prípravkov, ktoré vám prídu vhod, ak máte suchú alebo citlivú pokožku, či trpíte slnečnou alergiou.

2) Sledujte stupeň ochrany SPF

Pri výbere krému na opaľovanie sa zákazník na etikete výrobku často stretne s pojmom SPF, doplneným o jednotlivé čísla. SPF, čiže Sun Protection Factor, známy tiež ako UV faktor, je vyjadrená schopnosť prípravku zachytiť škodlivé UV žiarenie.

Prípravky s označením SPF 30 odfiltrujú približne 96,7% UV žiarenia a prípravky s SPF 50 blokujú približne 98% UV žiarenia žiarenia.

(FOTO Photoderm MAX SPF 50+. Popis: “Krémy s faktorom 50+ zaisťujú najväčšiu ochranu.)

3) Zistite, aký ste fototyp

Fototyp je vyjadrením, ako naša pokožka reaguje na slnečné žiarenie. Rozoznávame šesť typov podľa farby pleti, vlasov, očí a tendenciu k opálenie, alebo naopak k spáleniu.

 

Fototyp I: Veľmi svetlá pleť, červené vlasy, mnoho pieh, pokožka sa na slnku pravidelne spáli.

Fototyp II: Bledá pleť, svetlé vlasy, pehy, pokožka sa opaľuje do júna a často sa spáli.

Fototyp III: Svetlá hnedá pleť, hnedé až tmavé vlasy, dobre sa opaľuje, málokedy sa spáli.

Fototyp IV: Tmavá pleť, veľmi tmavé vlasy, prakticky sa nikdy nespáli.

Fototyp V: Veľmi tmavá koža, tmavé až čierne vlasy (arabská populácia), nikdy sa nespáli.

Fototyp VI: Najtmavší typ, nikdy sa nespáli.

Opaľovací prípravok vždy vyberajte podľa svojho fototypu. V zásade platí, že čím nižšia fototyp, tým vyššia je potrebná hodnota SPF. Ak si neviete rady, v lekárni vám s výberom radi poradia.

4) Vyberte si UV filter, ktorý vám vyhovuje

U UV filtrov sa môžete stretnúť s dvomi druhmi. Buď sa jedná o UV filter chemický, alebo filter fyzikálny. Fyzikálne UV filtre sú starším typom, zatiaľ čo chemické UV filtre sú “výdobytkom” modernej doby.

Chemické filtre prenikajú do kože, kde pohlcujú UV žiarenie. Ich pôsobenie začína minimálne 30 minút po aplikácii prípravku. Fyzikálne filtre sa do pokožky nevstrebávajú a zostávajú na povrchu. Vďaka tomu UV žiarenie odrážajú a pôsobí prakticky ihneď po aplikácii prípravku.

5) Ochrana proti UVA žiareniu alebo UVB žiarenie?

Na etikete sa často môžeme stretnúť so značkou UVA. Ak rozmýšľate nad významom tejto skratky, vedzte, že UVA, rovnako ako UVB, je súčasť UV slnečného žiarenia. Hodnota SPF, uvedená na obale určuje, akú ochranu prostriedok ponúka proti UVB žiareniu. Ak je na etikete v krúžku uvedená práve značka UVA, znamená to, že ochrana pred UVA žiarením dosahuje najmenej tretiny vyššie UVB ochrany. A čo že to tá UVA a UVB žiarenia sú?

Dlhovlnné UVA žiarenie tvoria 95% celkového UV žiarenia, ktoré dopadá na zemský povrch. UVA žiarenie prúdi na našu planétu celoročne. Navyše je schopné prechádzať cez mraky a sklo. Všeobecne je však považované za menej škodlivé, navyše u neho nebolo preukázané, že je zhubné pre ľudské organizmy. UVA žiarenie má na svedomí starnutie pokožky, tvorbu vrások a stareckých škvŕn.

Oproti tomu strednevlnné UVB žiarenia pre živé organizmy zhubné. UVB žiarenie je to, ktoré je zodpovedné za viditeľné opálenie, ale aj za spálenie a alergické reakcie.

Určite sa oplatí investovať do prípravku, ktorý chráni pokožku ako pred UVB žiarením, tak i pred UVA žiarením.

6) Vyberte si iný krém k moru a iný na tuzemskú turistiku

Rozhodne sa vám oplatí prispôsobiť nákup opaľovacieho prípravku podľa toho, kam sa chystáte vyraziť. Vo vyšších polohách je miera slnečného žiarenia vyššia, než v nížinách. Počítať musíte aj s tým, že more a iné vodné plochy (vrátane bazéna u vás na záhrade) slnečné lúče odráža a ich účinok tak ešte zvyšujú.

7) Pozor na dobu použiteľnosti

Nechce sa vám utrácať a tak balíte opaľovací krém z minulého leta? Majte sa na pozore. Prípravok už má možno uplynulou dobu použiteľnosti.

“Opaľovacie prípravky na sebe majú spravidla uvedený dátum trvanlivosti (expirácie). Ak sa v tejto dobe pohybujeme, je tiež dôležitý symbol škatuľky, alebo téglika, v ktorom je uvedené číslo. To udáva počet mesiacov od otvorenia, kedy je možné prípravok ešte použiť. Väčšinou to býva 6-12 mesiacov. “Hovorí Petra Řehořková z Petra Clinic. “Preto je po zimnej dovolenke možné prípravok ešte použiť, ale ten z minulého leta už nemá potrebné ochranné vlastnosti.”

doba použiteľnosti kozmetiky po otvorení značka

Taký krém po otvorení nepoužívajte po uplynutí 12 mesiacov

Ak spĺňate oba predpoklady trvanlivosti ešte doma prípravok pretrepte, vytlačte si ho trochu do dlane a sledujte jeho farbu, vôňu a konzistenciu. Ak prípravok presiahol dobu použiteľnosti, neriskujte a vyhoďte ho.

“Pozor si dajte aj na skladovanie prípravkov. Tie by ste mali uchovávať v nepriesvitné nádobe pri teplote do 25 ° C. Pokiaľ s vami strávi opaľovacie mlieko týždeň v kuse na priamom slnku na pláži, rovno ho po sezóne vyhoďte, “dodáva Petra Řehořková. “Na pláž naviac odporúčam chodiť s malou termotaškou, v ktorej sú krémy uchované cez noc v chladničke, a ktorá pre krémy udržuje priaznivé, klímu ‘aj po dobu niekoľkých hodín na pláži.”

8) Pozor na reklamné triky

Obsahuje etiketa vášho prípravku informácie o exkluzívnom, celodenným, alebo vodeodolnom prípravku na opaľovanie? Neberte je príliš vážne.

“Opaľovacie prípravok, ktorý by vás po jednom namazanie chránil celý deň, neexistuje. Prípravky sa z kože zmývajú potem, vodou, ale aj ležaním na deke, alebo utřením do uteráka. Ak je prípravok vodeodolný, znamená to, že vás po určitú dobu ochráni aj pri kúpaní, “vysvetľuje Petra Řehořková. “Po usušení je však nutné sa namazať znovu. Aj pri bežnom pobyte na slnku (vonkajších pochôdzkach), je dobré premazávať opaľovací krém každé 2 hodiny. ”

9) Kúpte si špeciálne opaľovací krém na tvár

Ochranu pred slnečným žiarením nepotrebujú len ramená, krk a chrbát, ale aj iné vysoko exponované miesta. Aj pre nich je vhodné použiť príslušný prípravok. Špecialistka Petra Řehořková radí: “Na tvár používajte prípravok špeciálne určený pre túto partiu. Podľa typu pleti potom zvláčňujúce, alebo zmatňujúci. Mal by mať vždy faktor 30-50. “Svoje pery chráňte vhodnými Pomáda, alebo balzamy, ktoré sú k dostaniu v lekárňach za rozumné ceny.

10) Ako vybrať opaľovací krém pre deti?

Detská pokožka je voči slnečnému žiareniu náchylnejšie ako dospelá. Batoľatá a dojčatá nutne potrebujú pokrývku hlavy. “Dospelí, a tým skôr deti, by nemali chodiť na intenzívnu poludňajšie slnko (medzi 11. a 15. hodinou), kedy je riziko spálenín najväčší,” varuje Petra Řehořková. Deti by sme potom mali chrániť prípravky s vysokou, alebo veľmi vysokou ochranou. Prípravky pre deti by potom, nemali obsahovať rizikové látky, napríklad parabény, ktoré poškodzujú hormonálny systém.

11) Možno použiť domáci krém na opaľovanie?

Hoci to môže znieť prekvapivo, je vedecky dokázané, že aj prírodné suroviny poskytujú ochranu proti UV žiareniu (napríklad olivový, kokosový alebo mandľový olej). Petra Řehořková však radí obozretnosť: “Nevýhodou domácich opaľovacích krému je nevýhodou ich nízka trvanlivosť (neobsahujú konzervanty, sú teda náchylnejšie na vysoké teploty i zanesenie nečistotami) a neoveriteľné SPF.”

Ako vybrať opaľovací krém

Zabraňujte starnutie pleti. Chráňte sa aj pred UVA žiarením

Share

41 thoughts on “Ako vybrať opaľovací krém

 1. Have you ever had issues with your hosting? I’m open for suggestions as my webhost is terrible at the moment.

 2. My developer is trying to convince me to move to .net
  from PHP. I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type
  on several websites for about a year and am anxious about
  switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress content into
  it? Any help would be greatly appreciated!

 3. This piece of writing provides clear idea in favor of the new
  viewers of blogging, that genuinely how to do
  blogging and site-building.

 4. Thanks for your marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you will be a
  great author. I will ensure that I bookmark your blog and will often come back very soon. I want to encourage that
  you continue your great writing, have a nice afternoon!

 5. Wow! This blog looks just like my old one! It’s
  on a entirely different subject but it has pretty much the same layout and design. Wonderful choice of colors!

 6. I’m curious to find out what blog platform you are utilizing?
  I’m having some minor security problems with my latest site and
  I would like to find something more safe. Do you have
  any solutions?

 7. Very interesting info !Perfect just what I was searching for! “The only limit to our realization of tomorrow will be our doubts about reality.” by Franklin Delano Roosevelt.

 8. I simply couldn’t depart your site prior to suggesting that I really enjoyed the usual info a person supply to your guests? Is gonna be back ceaselessly to check out new posts.

 9. 65914 960816You produced some decent points there. I looked on the net to the issue and identified most people go together with together together with your web site. 981988

 10. 428587 532705informatii interesante si utile postate pe blogul dumneavoastra. dar ca si o paranteza , ce parere aveti de inchirierea apartamente vacanta ?. 85461

 11. 160099 161513This really is a fantastic internet page, could you be interested in doing an interview about just how you designed it? If so e-mail me! 267422

 12. 986460 951131I came towards the exact conclusion as properly some time ago. Fantastic write-up and I will likely be confident to appear back later for far more news. 743750

 13. 534137 461531Nicely written articles like yours renews my faith in todays writers. Youve written info I can lastly agree on and use. Thank you for sharing. 842202

 14. 404931 447241Hey! Do you use Twitter? Id like to follow you if that would be ok. Im surely enjoying your weblog and appear forward to new updates. 44097

 15. 24640 249687I discovered your blog site on google and examine several of your early posts. Continue to maintain up the superb operate. I basically extra up your RSS feed to my MSN News Reader. In search of forward to reading far more from you later on! 565779

 16. 668119 703041I enjoyed reading your pleasant internet site. I see you offer priceless information. stumbled into this website by chance but Im positive glad I clicked on that link. You definitely answered all of the questions Ive been dying to answer for some time now. Will surely come back for a lot more of this. 835953

 17. 463079 859650Aw, this was a actually nice post. In thought I would like to spot in writing in this way moreover – taking time and actual effort to create a really excellent article but what / issues I say I procrastinate alot and also no indicates apparently get something done. 371510

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.