Vyberte si správny vrták

Nie je pravda, že pre domáce vŕtanie možno vystačiť s jednou univerzálnou sadou vrtákov, akú vám ponúknu v najbližšom železiarstve alebo hobbymarkete. Aby vám šla práca od ruky, vyberte si pre každú “akciu” špeciálny vrták.
Problém je v tom, že vám s tým skoro nikto nepomôže. Schválne si to skúste! Zájdite do najbližšieho železiarstva a požiadajte o radu. Dostane sa vám len všeobecných ponaučenie: tu máte a vyberte si podľa ceny!
Nemôžeme priniesť univerzálny radu, ako kúpiť ten správny vrták. Špecialista-konštruktér by na túto tému dokázal napísať knihu. Skôr by nás zaujímalo, ako vy osobne vyberáte vrtáky, pre aký materiál a v akých cenových reláciách. Za vaše poznatky buď v diskusii dole pod článkom alebo v našom e-mailu budeme vďační, určite pomôžu aj ďalším čitateľom.
O materiáli
Zhora: na kov, drevo, plech, skloObecně možno materiál pre výrobu vrtákov rozdeliť na tri skupiny:
1. Uhlíkové – obsahujú 0,6-1,6% uhlíka, ktorý určuje ich hlavné vlastnosti. S rastúcim obsahom uhlíka rastie pevnosť, tvrdosť a klesá húževnatosť. Používajú sa na menej namáhané nástroje, napríklad k obrábanie dreva.
2. Zliatinové (legovanej) – do 5% prísad chrómu, volfrámu, molybdénu, vanádia. Majú vyššiu prekaliteľnosť a väčšiu stabilitu vlastností za vyšších teplôt. Používajú sa na rezné aj tvárniacich nástrojov pre spracovanie ocele.
3. Rýchlorezné (HSS) – odtiaľ označenie vyrazené na kvalitných vrtákoch. Obsahujú asi 0,8% uhlíka. Sú vysoko legovanej prísadou chrómu, volfrámu, molybdénu, vanádia alebo aj kobaltu (1-15%). Vynikajú reznými vlastnosťami a vysokou odolnosťou proti teplote a opotrebovaniu – možno ich zahriať aj do červenkastopurpurového žiaru (550-600 ° C) a nestratí tvrdosť.
Zvláštnu kapitolu predstavujú spekané karbidy (niekedy nazývané tvrdokovy), ktoré môžu obsahovať až 30% kobaltu. Používajú sa na rezné a tvárniacich nástrojov a všade tam, kde sa vyžaduje vysoká tvrdosť, odolnosť proti oteru a zvýšeným teplotám (do 900 ° C). Samokalitelnost je vlastnosť vysoko legovaných zliatinových ocelí, ktoré sa po zahriatí do červeného žiaru a pri voľnom ochladzovaní na vzduchu samé zakalí.
Pre praktické použitie len niekoľko zásad:
do dreva
Sukovníky sú opatrené ozubeným ostrím, pre vŕtanie do tvrdého dreva alebo drevotriesky sa pýtajte po sukovníky s předřezemNa drevo a mäkšie ocele možno použiť valcované skrutkovité vrtáky z nástrojovej alebo rýchloreznej ocele. Na tvrdé i mäkké drevo, drevotriesku, preglejku a podlahové dosky sa používajú skrutkovité vrtáky do dreva so strediacim hrotom a presne brúsenými předřezávacími čepieľkami.
Na hlboké diery do trámov a hranolov sa používajú hadovité vrtáky. Umožňujú prevŕtať napríklad dva trámy položené cez seba, aby sa mohli zoskrutkovať dohromady. Závitový samostrediaci hrot zaručuje presné zavŕtanie a brúsená skrutkovice ľahko odvádza triesky aj z hlbokých dier.
Menej presné vŕtanie dier väčších priemerov do mäkkého a čerstvého dreva umožňujú ploché vrtáky. Ostrie nožov možno přeostřit ručným plochým brúskou.
Prípravky pre brúsenie vrtákůNa diery pre nábytkové závesy sa používajú krížové vrtáky z nástrojovej alebo rýchloreznej ocele zvanej sukovníky, alebo Forstnerovy vrtáky s krížovým ostrím uprostred a vyhladzovacom valcovým britom na obvode. Prednosťou je hladká stena diery. Týmito vrtáky sa vyvŕtavať materiál z celého objemu diery, takže je mnohokrát výhodnejšie vyrezať len obvod diery tak, že jadro vypadne v podobe kolieska alebo valca. To umožňujú kruhové pílky známe tiež ako pílové dierovače.
Všeobecne sa uvádza, že na vŕtanie do dreva možno v núdzi použiť aj vrtáky určené na kov, ale nie je to príliš vhodné. Vrtáky do dreva majú brit upravený tak, aby “vyhadzovali” triesku von – je iná ako železná. Keď sa použije na drevo vrták pre kov, môže sa prehrievať a páliť.
do kovu
Neexistuje univerzálny vrták, každý materiál chce svéZákladním nástrojom bývajú skrutkovité vrtáky v rôznom prevedení s geometriou britu zodpovedajúci charakteristike vŕtaného materiálu. Vrtáky majú dve skrutkovité drážky, ktorými sa odvádzajú triesky. Na hrote sú dva hlavné brity a priečny brit, ktorý ich spája.
Skrutkovité vrtáky majú mať na vŕtanie do mäkkých ocelí uhol hrotu 110-120 °, do zušľachtených ocelí 130 °, do šedej liatiny 95 °, do medi a hliníka 140 °, do mosadze a bronzu 120 °, do zliatin hliníka 110-130 °.
Výbrusy pre rôzne Použiteľná
Univerzálne vrtáky
Majú normálny výbrus (výbrus A). Na vŕtanie dlhých dier v tvrdších materiáloch je výhodnejšie krížový výbrus (výbrus B). Pre navŕtanie plechov alebo plastových dosiek sa používa vrták s rovnými hranami sa strediacim hrotom (výbrus C).
Valcované skrutkovité vrtáky s uhlom hrotu 118 ° sú univerzálne nástroje vhodné tiež na drevo či plasty. Sú z nástrojovej ocele a možno ich ostriť ako na stolný kotúčové brúske, tak v ostřícím prípravku, ktorý sa pripojí k vŕtačke.
Až šesťnásobnú životnosť v porovnaní s inými majú vrtáky z rýchloreznej ocele s povlakom z nitridu titánu (TiN) alebo iného kompozitu, ktoré umožňujú až dvojnásobné zvýšenie reznej rýchlosti. Líšia sa zlatistú farbou povrchu. Hladký povrch ich špirálových drážok dobre odvádza triesky a povrch diery je čistejší a bez

Share

21 thoughts on “Vyberte si správny vrták

  1. This is really interesting, You are a very skilled blogger.
    I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your
    magnificent post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.