TEST: Sklenené puzdrá na mobil. Fikcia alebo realita?

Reč bude o fotografiách z mobilného telefónu. Máme ho stále pri sebe, kedykoľvek sa môžeme k fotografiám vrátiť, prezerať ich, alebo ukazovať kamarátom. Existuje pár pravidiel, ktoré pomôžu, aby Vaše fotky z mobilného telefónu vyzerali, ako od profesionálneho fotografa.

Stabilizujte obraz

Často sa domnievame, že naša ruka je ako z ocele a nie je problém telefón udržať bez chvenia. Nie je to tak. Mobil sníma každé (i oku neviditeľné) otrasy. Najmä v horších svetelných podmienkach (východ, západ slnka) alebo pri fotení detailov (rastliny, hmyz, text …), potrebuje mobil dlhší expozičný čas. Ak ho nemá, nikdy nebude fotka dostatočne ostrá. Pre stabilizáciu neodporúčame opieranie mobilného telefónu (často vidíme napríklad opieranie o pohár s pitím, kamene a iné ťažké predmety). Tento spôsob nie je úplne funkčný (mobil se zle smeruje) a navyše hrozí poškodenie mobilného telefónu (pád telefónu).

Statívy pre mobilné telefóny

Najlepšie pre stabilizáciu je samozrejme zariadenie pre to určené. Existujú statívy, ktoré sú svojou konštrukciou určené priamo pre mobilné telefóny. Statív na mobil je v podstate úplne rovnaký, ako statív na klasický fotoaparát, len je svojou veľkosťou a tvarom prispôsobený na fotenie mobilným telefónom. Hlavnou výhodou statívov na mobilný telefón je, že sú najčastejšie opatrené univerzálnym “držiakom” alebo tiež “vaničkou”, ktorá je schopná fixovať prakticky akýkoľvek mobilný telefón (nezáleží na type, značke a veľkosti). Jeden statív tak môžete veľmi dobre zdieľať v rámci rodiny, priateľov alebo ho využívať stále, aj keď si zaobstaráte nový telefón.


Rôzne statívy pre rôzne potreby: aké sú druhy statívov na mobil? Existuje veľa variánt statívov na mobil. Od najzákladnejších, ktoré slúžia naozaj len ako profesionálna a smerovateľná “opora na mobil”, až po vysoko sofistikované statívy, ktoré majú aj stabilizačné zariadenie (a aj pri chôdzi zaistia pevný a súvislý obraz). Najväčší výber statívov všetkých variánt sme objavili na e-shope niekoľkonásobného finalistu českej súťaže eshop roka, webu www.promobily.sk[.


Share