Ohrievanie terasy v zime

Ak chcete terasu efektívne využívať aj po skončení letných dní, bude potrebné ju vykurovať. Terasa alebo zimná záhrada má v zime svoje nezameniteľné čaro. Elektrické alebo plynové ohrievače prinesú tepelnú pohodu aj počas chladných dní a večerov.

Typy ohrievačov 

Najčastejšie sa na vykurovanie priestorov ako je terasa používajú elektrické alebo plynové ohrievače. Voľba závisí aj od toho, aký veľký priestor chcete vykúriť a ako často ho budete využívať. Na ohrievanie terasy sa odporúča použiť skôr infraohrievač, ktorý zohrieva predmety a následne vzduch. Teplovzdušné ohrievače zohrievajú iba vzduch a teplý vzduch potom zohrieva predmety. V otvorených a nezateplených priestoroch nemusí byť teplovzdušný ohrievač efektívny (zdroje: https://www.profi-ohrievace.sk/plynove-ohrievace.php )

Plynový ohrievač vyžaduje vetranie

Plynové ohrievače vyžadujú použitie propán-butánovej bomby. V rámci bezpečnosti je potrebné zabezpečiť vetranie terasy a dodržanie základných bezpečnostných pokynov. Plyn sa zvykne využívať viac v otvorených alebo čiastočne otvorených priestoroch. Okrem plynu je samozrejme prítomný aj oheň. Ohrievače sú štandardne vybavené bezpečnostnými poistkami, takže z ohňa netreba mať prehnané obavy.

Tento typ ohrievačov je vhodný na pravidelné vykurovanie väčších priestor a tiež do exteriéru. Plynové ohrievače majú vyšší výkon a lacnejšiu prevádzku ako elektrické. Na druhej strane sú ale tieto zariadenia drahšie.

Elektrické ohrievače aj do interiéru

Výhodou elektrického ohrievača je, že sa dá použiť aj v interiéri. Okrem terasy sa dá použiť napríklad na vykurovanie chaty, garáže a pod. Samozrejme je nutné mať prístup k elektrine. Elektrické ohrievače sú lacnejšie ako plynové. Náklady na prevádzku ale závisia aj na cenách elektrickej energie. Dá sa ale povedať, že prevádzkové náklady sú pri elektrine vyššie najmä ak vykurujete pravidelne alebo ohrievač používate vo väčšom priestore. Odpadá ale nutnosť vetrania a vyhnete sa aj ohňu.

Share