Micelárna voda – výhody, nevýhody, tipy

Napriek tomu, že je micelárna voda už niekoľko rokov dostupná aj u nás, stále sa k nej viaže mnoho otázok. Najčastejšie sa ľudia pýtajú: „Nie je čudné kupovať niečo, čo vyzerá ako voda, ktorou si môžem tvár opláchnuť aj doma nad umývadlom?“ Ženy, ktoré micelárnu vodu začlenili do svojej každodennej starostlivosti o pleť, vedia, že o podvod rozhodne nejde.

Čo to vlastne je, tá micelárna voda? Jednoducho povedané, ide o čistiaci prostriedok na odstraňovanie nečistôt z tváre. Na rozdiel od typických čistiacich kozmetických prípravkov však micelárnu vodu netreba oplachovať. Produkt sa vo Francúzsku používa už niekoľko desaťročí údajne preto, že kvalita vody z vodovodu nie je príliš dobrá. Micelárnu vodu dostať v každej dobre lekárni už aj na Slovensku.

Ako funguje micelárna voda?

Spôsob fungovania micelárnej vody spočíva v aktivite povrchovo aktívnych látok, ktoré sa pri zbavovaní nečistôt a zvyškov make-upu z povrchu tváre zhlukujú do malých útvarov – tzv. micel. Akonáhle sa micelárna voda dostane na vatový tampón, molekuly sa automaticky usporiadajú tak, aby bolo čistenie pleti čo najefektívnejšie. Micelárna voda však nie je odpoveďou na všetky situácie a problémy.

Výhody a nevýhody – čo prevažuje?

Ako každý produkt, prípravok či prostriedok, ani micelárna voda nie je absolútne dokonalá. Aké sú jej nevýhody a čo môžeme považovať za pozitívne vlastnosti tohto malého kozmetického zázraku?

Nevýhody: Micelárna voda z tváre úplne neodstráni všetok make-up. Neočakávajte ani, že si dokonale poradí s vodotesnými očnými linkami. Treba tiež dodať, že ideálne použitie prípravku si vyžaduje prítomnosť vatových tampónikov, ktoré predstavujú ďalšie (aj keď relatívne nízke) náklady na starostlivosť o pleť.

Výhody: Micelárna voda pre mastnú pleť čistí sakramentsky dobre. Je využiteľná v procese dvojitého čistenia, pričom pleť zanecháva vláčnu a zbytočne ju nevysušuje. Kto má citlivú či mastnú pleť, pre toho je micelárna voda určite vhodnejšia ako rôzne čistiace obrúsky, ktoré sú často napustené vonnými či inými dráždivými látkami. Micelárnou vodou sa dajú výborne korigovať aj prípadné chyby pri nanášaní make-upu. Dokáže opraviť očné linky, očné tiene či rúž, ktorý sa dostal tam, kam nemal.

Tip na osvedčenú micelárnu vodu

Ak si chcete dopriať kvalitný čistiaci kozmetický prípravok, ktorý dokonale vyčistí pleť a pritom bude rešpektovať jej prirodzenú ochrannú vrstvu, siahnite po prípravkoch značky Bioderma. Hľadajte micelárne vody Sensibio, Sébium či Hydrabio H2O. Každá je zvlášť navrhnutá tak, aby pomáhala určitému typu pleti. Hydrabio sa hodí pre dehydratovanú pleť, Sensibio pomáha citlivej pokožke a Sébium zase tej, ktorá sa nadmerne mastí.

Share