Bez cestovného poistenia ani na krok

Pomaly ale isto sa blíži čas oddychu a dovoleniek. Školy koncom júna zatvoria svoje brány a rodičia už teraz hútajú kam zobrať svoje ratolesti, čo by ich tak oslovilo najviac. Nakoniec aj tak zvíťazí more, to je istota, také niečo žiadne dieťa neodmietne. A aj pre nás dospelých predstavuje teplo a exotická príroda spolu s príbojom vĺn záruku spokojnosti.

Ešte nám zostáva dohodnúť si presný termín presný so svojím šéfom a môžeme sa začať prehrabovať v prospektoch z cestovných kancelárií. Podvedome ale tušíme, že si vyberieme znovu niečo také, kam našinci chodia rok, čo rok. Z istého pohľadu je to praktické, pretože máme akú takú istotu, čo nás po príchode na miesto čaká a neminie. A zároveň máme takmer stopercentnú istotu, že hneď vo vedľajšom prenajatom bungalove stretneme svojich známych, s ktorými sme dovolenkovali minulý rok.

Kam radi cestujú Slováci za oddychom a relaxom

Slovensko žiaľ more nemá a povedzme si úprimne, ani sladkovodné jazerá, či vodné nádrže sa nemôžu pochváliť ktovieakými dovolenkovými zážitkami. Prečo je tomu tak, tak to teraz rozoberať nebudeme. Isté je, že ľudia z pod Tatier si zamilovali prímorské krajiny ako sú Slovinsko, Chorvátsko, Grécko, Turecko, a pod. Tí odvážnejší a zámožnejší nasadnú do lietadla, ktoré ich dopraví dajme tomu na Kanárske ostrovy. Nám ostatným ale chtiac nechtiac musia stačiť vymenované destinácie.

Ale nezúfajme, čo by sme kedysi za hlbokého socializmu dali, keby sme mohli pravidelne a dokonca niekoľkokrát do roka zájsť na Istriu. Sadnúť do auta a s menšími, či väčšími prestávkami doraziť podvečer k moru, posadiť sa na kamenistý breh a rukami hladiť morské vlny. Alebo len tak, sadnúť do lietadla a za dve, tri hodiny vystúpiť v Grécku, v krajine, ktorá sa stala predobrazom európskej kultúry dneška. Prípadne sadnúť si do jednej z vychýrených reštaurácií okolo bosporskej úžiny a kochať sa pohľadom na plávajúce lode.

Prispôsobte cestu autom vašim deťom a štvornohým miláčikom

Vidíte a dnes to máme úplne bez problémov, bez doložiek a schválenej cudzej peňažnej meny. Vyberieme si cieľovú destináciu, objednáme si ubytovanie priamo na pobreží, pobalíme sa a na druhý deň vyrazíte. Žiadny problém. Dnešné cesty sú prispôsobené rýchlemu cestovaniu autom. Žiadne veľké zápchy ako kedysi. A ak by aj, tak po celej dĺžke trasy sú oddychové zóny, kde sa zrelaxujeme a doplníme stratenú energiu v niektorom z tamojších reštauračných zariadení.

Je dosť možné, že deti budú dlhšie cestovanie znášať horšie než my dospelí. Preto sa im treba počas cesty za vytúženým morom venovať viac, dopriať im viac tekutín a jedla, a samozrejme vás budú očakávať aj častejšie prestávky počas jazdy. Ak vás táto problematika zaujala, niekoľko zaručených tipov a rád nájde napríklad v tomto článku.

Ak berieme so sebou aj našich štvornohých miláčikov, zásadne ich prepravujeme v klietkach s dostatočnou zásobou vody a potravín. Pre istotu však odporúčame chlpáčov na dovolenku nebrať. Radšej ich treba umiestniť do psieho hotela, alebo nechať postrážiť svojim kamarátom alebo známym.

Pred každou letnou dovolenkou sa poistite

Aby sme nezabudli. Stále len vychvaľujeme možnosť ísť k moru počas letnej dovolenky, no k tomu patrí aj istá opatrnosť, zodpovednosť. Na cestách totiž nikdy nie sme sami a od momentu, kedy vyrazíme z našej ulice, sme hypoteticky účastníci dopravnej nehody. Preto je priam nutné sa pripoistiť, zakúpiť si cestovné poistenie. Povinné zdravotné poistenie zakúpené v niektorej z verejných zdravotných poistení nám síce umožňuje byť ošetrení vo všetkých štátnych zdravotníckych zariadeniach u nás a v celej Európe, no ruku na srdce, málokedy postačuje iba to základné ošetrenie.

Vo väčšine prípadov si vyžaduje náš zdravotný stav podrobné vyšetrenie, adekvátne ošetrenie najmodernejšími metódami, niekedy aj operáciu a pooperačný kľud, no skrátka nemôžeme sa spoliehať na to, že nám sa žiaden úraz nestane, prípadne že nás počas celej dovolenky uštipne len pár komárov. Náklady na adekvátnu lekársku starostlivosť sú značne vysoké, a tak v prípade že by sme ignorovali cestovné poistenie a postihlo by nás niečo komplikované, museli by sme si pripraviť peknú kôpku peňazí. A navyše ak by nás museli ešte k tomu transportovať na Slovensko, tak to by sme začali preklínať ten deň, kedy sme išli na dovolenku.

Cestovné poistenie sa vťahuje aj na vašu batožinu

Cestovné poistenie nezahŕňa iba náklady spojené s vašim zdravím. Vzťahuje sa napríklad aj na poistenie batožiny vo vašom vozidle. Vaše osobné veci ako peňaženka, mobil, notebook, športové vybavenie, no jednoducho všetko to, čo máme so sebou. Taktiež sa môže stať, že aj my, našou neopatrnosťou, zapríčiníme škodu inej osobe. Cestovné poistenie ráta aj s touto eventualitou. Všetko záleží iba od toho, aký veľký poistný balík si zakúpime. Podľa skúseností poisťovní je najrozumnejšou alternatívou si zakúpiť komplexný balík, aby sme nemuseli myslieť na to, čo sme na niečo nezabudli.

No, tak to by sme mali. Dovolenková destinácia vybratá, cesta naplánovaná a poistenie vo vrecku . Už len dúfať, že si pobyt pri mori so svojimi deťmi užijeme do sýtosti a vrátime sa domov živí a zdraví.

FacebookTwitterGoogle+Share

3 thoughts on “Bez cestovného poistenia ani na krok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.